Hasičský tábor – Capartice 2018

V druhé půlce srpna se konal tradiční hasičský tábor.

V druhé půlce srpna se konal tradiční hasičský tábor. Jak bývá zvykem, přesun na táborové místo proběhl pěkně po svých, autem jsme popojeli jen pod Díly a pak pokračovali pěšky přes Sádek do Capartic. Cestou jsme dětem nastínili, že letošní tábor nebude jen hasičský, ale bude tak trochu i ekologický. Neváhali jsme a při naší trase jsme sbírali odpadky. Jen nevím, proč Honza Kreuz nechtěl vláčet těch 8 km lesem cihlu, kterou děti identifikovaly jako nežádoucí předmět jako první. Cesta s několika přestávkami proběhla bez větších nářků a komplikací a do tábora jsme dorazili o něco dřív, než jsme očekávali – na našeho kuchaře jsme si ale nepřišli, gulášek už měl hotový a velmi oblíbená celotáborová otázka: „Šípku, už máš vařeno?“ ho nechala výjimečně zcela klidným. Navečeřeli jsme se, ubytovali a rozdělili děti do dvou skupin – staly se z nich „Papíráci“ a „Plasťáci“.

Všechny děti letos první noc strávily v chodovské chatě a s nimi i jeden vedoucí. Tuto chatu ale nejmenované individuum vystříkalo několikrát repelentem tak důkladně, že v ní nechtěl zůstat ani komár, natož člověk. Část pánského osazenstva se tak na další noci (téměř) dobrovolně stěhovala pod širé nebe. Ve čtvrtek dopoledne jsme hráli různé hry, např. rozběhané pexeso – kdy děti sbíraly po lese obrázky kontejnerů a obrázky odpadů a pak je měly dát do správné dvojice nebo soutěž v běhu v pantoflích z PET lahví – v přírodě se „petka“ rozloží cca za 100 let, u dětí ale nevydržela ani dva rozběhy a tak jsme je museli nahradit sedmimílovými botami (značky Crocs) našich vedoucích.

Po obědě následoval i dospělými oblíbený odpolední klid a poté výlet k sousedům do Německa. Naše výprava měla 3 auta a cílem bylo Perlsee ve Waldmünchenu. Nejprve si děti zahrály minigolf, pak jsme se prošli a dali si svačinu u jezera, někdo si smočil nohu, nekteří jedinci tam rovnou (nechtěně) skočili celí. Pak jsme se vydali k dětskému hřišti (dle dětí pitomému), ale byl to nakonec takový rachot, že to slyšel i Šípek s Uňou až v Caparticích, takže myslím, že závěrem byla spokojenost. Po večeři následovalo promítání filmu Zootropolis a tradá do hajan.

V pátek jsme si prošli stezku capartických luk a naši vedoucí inženýři nám mezitím sestrojili z PET lahví a prken plavidlo-vor, které jsme s velkým nadšením hned odpoledne vyrazili vyzkoušet opět na Perlsee. Sice všem svítily oči, že se pojede do aquaparku, ale nakonec byli všichni spokojení i se psím koupalištěm (pojmenování Perlsee jedním nejmenovaným účastníkem tábora).

Na sobotní den byl připraven výlet na Čerchov. Při čekání na autobus dostaly děti kvíz, který se týkal jak hasičských znalostí, tak znalostí táborových vedoucích. Zajímavá byla například otázka, kolik cigaret vykouří náš kuchař za den a první z tipů zněl 160 ks. Cesta busem byla za ty peníze docela adrenalinová, ale nakonec jsme živí a zdraví (a lehce orošení) dorazili k cíli. Děti si daly svačinu, vystoupaly na Kurzovu věž a plné nadějí běžely k autobusu, co zrovna přijel na vrchol. Bohužel měly smůlu, protože autobus jel dolů až za hodinu a tak jsme se zpátky do tábora vypravili zase pěkně pěšky. Odpoledne patřilo opět hrám, třeba „hajzlbábě“, kdy jsme na- še vedoucí proměnili na PRŮJEM a ZÁCPU a děti se přes ně musely dostat a získat od hajzlbáby co nejvíce útržků toaletního papíru. Poté už byl připraven oheň a špekáčky a po setmění následovala noční hra, na kterou k nám do tábora z daleka dorazil i Mikuláš s vánočními světýlky. V neděli děti vyplnily dotazník týkající se třídění odpadů, pomohly se sbalením tábora a auty jsme se vrátili zpátky na základnu v hasičárně.

Velké díky patří všem, kteří se podíleli na přípravě i celkové organizaci tábora, panu Schweinerovi za milé přijetí na minigolfu u Perlsee, LK Tatran Chodov za zapůjčení chaty, maminkám za buchty a zeleninu ze zahrádky a hlavně dětem, že to těch pár dní tak skvěle zvládly bez telefonů, tabletů a WiFi připojení. Budeme se těšit opět za rok! (Bě)