Předání nové techniky JSDHO Postřekov

Důležitým okamžikem v dějinách požární ochrany obce bylo v sobotu 20. října 2018 předání nové hasičské techniky JSDHO Postřekov.

Jendou z nejvýznamnějších akci letošního roku bylo pro náš sbor předání nové techniky Jednotce sboru dobrovolných hasičů obce. Slavnost se konala v sobotu 20. října 2018 u hasičské zbrojnice.

Oficiální část programu začala ve 14 hodin, kdy starosta sboru Jan Kreuz přivítal všechny hosty a přítomné spoluobčany. Mezi hosty nechyběl místostarosta obce Petr Anderle, ředitel územního odboru HZS Domažlice plk. Václav Petržík, senátor a krajský zastupitel Vladislav Vilímec, zástupce THT Polička Pavel Trnka a klenečský pan farář Ivan Pavlíček. U této významné akce nechyběly ani některé okolní a spřátelené sbory, konkrétně hasiči z Dílů, Chodova, Folmavy a Domažlic.Starosta sboru společně s velitelem sboru a jednotky Josefem Knopfem pak připomněli průřez historií hasičské techniky, kterou hasiči v Postřekově od založení sboru roku 1895 měli. Zaznělo mimo jiné i to, že po 123 letech jsme se dočkali úplně nové techniky, což je pro postřekovské hasiče i celou obec velká událost. Došlo i na symbolické rozloučení se současným dopravním automobilem DA Avia A31.

Při představování technických parametrů nových vozů však místo nich přijela historická parní stříkačka SDH Domažlice s koňským spřežením, která byla pro všechny přítomné krásným překvapením. Parnička je dlouhodobě zapůjčena v našem muzeu historické hasičské techniky a na její opravě jsme spolupracovali právě s našimi kamarády z Domažlic. Projekt celkové opravy trval cca 6 let a členové obou sborů na něm odpracovali stovky hodin.

Po tomto menším zpestření už potom dorazila všemi očekávaná nová technika – cisternová automobilová stříkačka CAS 20 4600/300 S2R na podvozku Tatra 815 Terrno a dopravní automobil DA L1T na podvozku Mercedes Sprinter 4x4. Po příjezdu květinami nazdobených vozů pak přítomné čekalo další milé překvapení – a to vystoupení našich nejmladších hasičů pod vedením Markéty Strasserové a Nadi Mifkové.

Pak už došlo na požehnání nové techniky panem farářem Pavlíčkem a symbolické předání klíčů, které z rukou zástupce THT Polička převzal místostarosta obce a obratem je předal veliteli jednotky sboru dobrovolných hasičů, jejímž je obec zřizovatelem

Po přípitku a předání pamětních plaket hostům a zástupcům okolních sborů přešla formální část v neformální. Pro přítomné bylo v hasičské zbrojnici připraveno občerstvení formou rautu a společné přátelské posezení, které následně pokračovalo až do pozdních nočních hodin. (Kn)