SDH vs. JSDHO

Na úvod určitě neuškodí vysvětlit základní rozdíly mezi SDH a JSDHO a také zmínit pár informací o rozdělení jednotek pro účely plošného pokrytí.

SDH - Sbor dobrovolných hasičů (SDH) je občanské sdružení, které je zaregistrováno u Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka (právní forma je tedy podobná jako TJ Sokol nebo sdružení zahrádkářů a podobné spolky). Jeho hlavní náplní činnosti je prevence v oblasti požární ochrany, práce s mládeží, v dnešní době také požární sport a jiné společenské a kulturní akce. V čele SDH stojí starosta sboru a výkonným orgánem je výkonný výbor sboru. Jedná se o samostatně hospodařící organizaci, která je z velké části finančně závislá na okolních subjektech.

JSDHO (jednotka sboru dobrovolných hasičů obce) - je naproti tomu organizační složkou, která je zřizována obcí. JSDHO je zcela závislá na rozpočtu obce. Veškerá technika, výstroj a výzbroj pořízená pro činnost jednotky je majetkem obce. Obec rovněž posílá hasiče na potřebná školení a zdravotní prohlídky a zajišťuje akceschopnost jednotky. Činnost JSDHO je čistě represivní. Jistá provázanost však mezi oběma organizacemi je. Členové zásahové jednotky obce jsou většinou vybíráni z členské základny SDH, protože tito lidé jsou již od útlého věku vedeni nejen k preventivní, ale i represivní činnosti v oblasti požární ochrany, ochrany majetku a záchrany životů. V čele této složky je velitel jednotky, který je zodpovědný ze své funkce starostovi obce.

Pro účely plošného pokrytí území ČR jednotkami PO se dle operační hodnoty dělí jednotky PO do šesti kategorií JPO I až JPO VI:

JPO I jednotka Hasičského záchranného sboru ČR, zajišťující výjezd jednoho až tří družstev o zmenšeném početním stavu (1+3), družstev (1+5) nebo jejich kombinaci, poskytuje pomoc obcím speciální a ostatní technikou v území své působnosti, v místě dislokace plní úkoly místní jednotky PO; u početně málo obsazených stanic zpravidla v součinnosti s místní jednotkou SDH obce.

JPO II/1 jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO II, která zabezpečuje výjezd družstva o zmenšeném početním stavu a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel nad 1000

JPO II/2 jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO II, která zabezpečuje výjezd dvou družstev o zmenšeném početním stavu a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel nad 1000

JPO III jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO III, která zabezpečuje výjezd družstva a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel nad 1000

JPO IV jednotka hasičského záchranného sboru podniku zřizovaná právnickou nebo fyzickou podnikající osobou; poskytuje speciální techniku na výzvu OPS HZS ČR zpravidla na základě písemné dohody

JPO V/1 jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO V, která zabezpečuje výjezd družstva o zmenšeném početním stavu a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel do 200

JPO V/2 jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO V, která zabezpečuje výjezd družstva a zřizuje se zpravidla v obci s počtem obyvatel více než 200

JPO VI jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku zřizovaná právnickou nebo fyzickou podnikající osobou; poskytuje speciální techniku na výzvu OPS HZS ČR zpravidla na základě písemné dohody.