Kalendář

<< prosinec 2019 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Elektrowin

– Zpravodaj ELEKTROWIN a.s. –

  

Osm let činnosti, osm milionů vysbíraných spotřebičů. To je velmi stručně vyjádřená bilance největšího českého kolektivního systému pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN.

 

Nejvíc – pět milionů – bylo za tu dobu malých domácích spotřebičů, jako jsou žehličky nebo vysoušeče vlasů. Sítí sběrných míst ELEKTROWINU a zpracovatelskými závody už ale prošlo také 2,5 milionu lednic. Zbytek připadá na pračky, sporáky a další bílou techniku, elektrické nářadí nebo zahradní techniku. Hmotnost všech těchto zařízení dosahuje 170 tisíc tun. To odpovídá například 2000 moderním elektrickým lokomotivám. Nákladní vlak, který by měl toto množství najednou odvézt k ekologickému zpracování, by měl přes 3000 vagonů. Pokud byste čekali u závor, až celý přejede, trvalo by to i při maximální povolené stokilometrové rychlosti pro nákladní vlaky půl hodiny. Měřil by totiž 50 kilometrů.

 

Systém financují zodpovědní výrobci

V České republice i v ostatních zemích EU funguje zpětný odběr a recyklace na stejném ekonomickém principu: financují je výrobci nových spotřebičů. Některé přístroje, kterých se dnes domácnosti zbavují, totiž nesou dávno zaniklé značky. Kdyby se každý staral jen o svou vlastní produkci, končily by tyto kousky dál v obyčejných popelnicích, ty větší pak na černých skládkách. Sběrny surovin totiž podle zákona elektrospotřebiče vykupovat nesmějí. Nedokážou zaručit, že při jejich zpracování neuniknou látky nebezpečné životnímu prostředí.

 

Nebezpečných látek stále ubývá

Při demontáži je nutné dodržet zákonem stanovený postup, především odejmout všechny části obsahující nebezpečné látky, aby neohrozily životní prostředí a zdraví. Proto uložila Evropská unie výrobcům, aby tyto látky již nadále pro výrobu nových spotřebičů nepoužívali, případně jejich použití tam, kde jsou nenahraditelné, omezili na nezbytné minimum. Starší elektrospotřebiče ale obsahují takové látky, jako je kadmium, rtuť, olovo, šestimocný chrom, polybromové bifenyly, polybromové difenyletheny nebo azbest. V chladničkách se nacházejí také freony – a to jak v chladicím okruhu, tak ve většině případů i v izolační pěně v korpusu chladničky. Pokud dojde k poškození okruhu – třeba odstřižením kompresoru nebo chladicí mřížky –uniká nejen olej, ale rovněž freon do ovzduší.

 

Při recyklaci se ale získávají také cenné druhotné suroviny. Například běžná mikrovlnná trouba je z více než

50% vyrobena ze železa, 16% její hmotnosti tvoří sklo a 12% plasty.

 

Detail [›]Elektrowin
Elektrowin
 

 

Zdroj: www.elektrowin.cz