<< leden 2019 >>

Hasičské muzeum

Detail [›]Hasičské muzeum
Hasičské muzeum

Historie Muzea hasičské techniky v Postřekově se začala psát v roce 1999, kdy se v rámci příprav na 105. výročí založení našeho sboru začala v hlavách několika místních nadšenců (nejen z řad našeho sboru) rodit myšlenka na založení muzea. V té době už sbor disponoval historickou motorovou stříkačkou firmy Stratílek. Slovo dalo slovo a netrvalo dlouho a během krátké doby se podařilo shromáždit několik dalších exponátů, které tak vytvořily základ celé expozice (pozn.: naši veteráni se s některými z nich dodnes zúčastňují hasičských soutěží). Nikdo netušil, že sbírka zanedlouho přesáhne hranice domažlického okresu a dokonce i kraje. Většinu exponátů získalo muzeum darem nebo za symbolický finanční obnos, část exponátů byla do muzea zapůjčena. V současné době sídlí muzeum ve dvou budovách – staré hasičské zbrojnici, kde je umístěna expozice ručních stříkaček a v budově bývalé kotelny základní školy. Zde jsou k vidění motorové stříkačky a hasičská výzbroj. Sbírky aktuálně zahrnují 24 motorových stříkaček, 6 stříkaček ručních (z toho 3 tažené koňmi), jednu stříkačku parní a tři hasičské automobily. (většina techniky je plně funkční). K vidění jsou také další součásti historické hasičské výstroje a výzbroje.

Detail [›]
-

Naše muzeum rovněž spolupracuje s Expozicí požární ochrany ve Zbirohu, kam jsme (hlavně díky nedostatku prostoru v námi využívaných budovách) na sklonku roku 2010 zapůjčili cisternovou automobilovou stříkačku CAS16 PV3S DA Š1203 a vozík PPS12. Velmi nás těší, že se i tímto způsobem způsobem daří pro další generace uchránit historickou hasičskou techniku.

Dalším projektem (nebo spíš naším dlouhodobým cílem) je zprovoznění historické parní stříkačky, která je do našeho muzea zapůjčena od hasičů z okresního města Domažlice. Průzkum možností opravy byl zahájen někdy začátkem roku 2010, koncem stejného roku byla provedena demontáž kotle, který byl následně dopraven odborné firmě k provedení tlakové zkoušky a generální opravy. Tyto činnosti se nyní chýlí ke zdárnému konci a tak pomalu začínáme přemýšlet, jak naložíme se zbytkem oprav ...

Otevírací doba:

So, Ne a státní svátky od 10 do 12hod (po dohodě na násl. telefonních číslech)

Kontakt:

email: info@hasicipostrekov.cz