<< prosinec 2019 >>

Požární sport

Při veškeré činnosti hasičského sboru byl vždy hlavní zájem rozvíjet odbornou připravenost jeho členů. Na počátku se tak konala různá místní a okrsková cvičení nebo župní sjezdy. Vše bylo vedeno ve sportovním duchu s důležitým záměrem co nejvíce se zdokonalit v odborném a bezpečném zdolávání požárů. Z těchto nácviků se později vyvinul požární sport, do kterého byla zapojena kromě odborné připravenosti i soutěživost – tedy vlastnost člověka, nutící ho se neustále zdokonalovat a být lepší než ten druhý. O zavedení požárního sportu pro všechny hasiče bývalého Československa bylo rozhodnuto vrcholnými orgány požární ochrany ČSR v roce 1970. Požární sport se tak stal součástí odborné přípravy hasičů a zůstal jím až do současnosti (i když mezi dobrovolné hasiče se fakticky dostal až roku 1978 – dobrovolní hasiči do té doby měli odlišné soutěže). Za účelem jednotného postupu při organizování sportovních soutěží v požárním sportu, provádění jednotlivých disciplín a hodnocení dosažených výkonů pak byla vydána Pravidla požárního sportu.

Detail [›]naše první družstvo žen
naše první družstvo žen

I v našem sboru má požární sport dlouhou tradici. Zmínka o prvním ženském družstvu našeho sboru pochází už z roku 1961 (tedy ještě před tím než byly položeny základy požárního sportu v ČR). K rozmachu požárního sportu v mužské kategorii pak došlo zejména počátku 70.let, kdy si družstvo pod vedením Karla Řezníčka vybojovalo jedenáctiletou neporazitelnost v okrsku a velmi pěkná umístění i v okresních soutěžích. Pomyslnou štafetu pak postupně přebíraly další a další generace borců a borkyň rekrutujících se z řad našeho sboru. Samozřejmě byly i slabší chvíle, kdy se na sportovních kolbištích nedařilo úplně podle představ, ale i to k požárnímu sportu patří a stejně jako i v jiných sportovních odvětvích i zde platí ono pověstné „jednou jsi dole a jednou nahoře". Za posledních pár let došlo k velkému rozmachu požárního sportu, v některých ohledech by se dalo mluvit o jeho profesionalizaci... O to víc náš těší, že se naše družstva mužů a žen stále dokáží poprat o přední umístění na okresní úrovni. Aktuálně při sboru působí 1 družstvo žen, 1 družstvo veteránů a 2 družstva mužů. S velkou úlevou mohu konstatovat, že v loňském roce se opět podařilo rozjet přípravku, do které vkládáme velké naděje...

Detail [›]družstvo žen